Před námi je poslední letošní session ze série pravidelných setkání s expertem na barovou literaturu Tomášem Mozrem!
Již 10.12. vypukne poslední Books & Booze, tentokrát na téma „Champagne in full swing„
Poslední letošní setkání Books & Booze, které proběhne v netradičním předvánočním termínu již 10. prosince, bude velmi unikátní. Kromě toho, že jde o atraktivní téma a příběh nejslavnějšího šumivého vína, třebaže se mu jistý italský bratranec snaží konkurovat, bude prosincové setkání o to výjimečnější, neboť bude mít speciálního hosta, kterým je barman, a především distributor Terroir Champagne Miloš Danihelka. Těšit se tak můžeme na mnohem víc než jen suché příběhy z knih, ale také na šťavnaté vyprávění přímo z francouzských vinic.
Věděli jste, že první skutečná písemná zmínka, která popisuje Champagne Cocktail, pochází z pera amerického lékaře, diplomata a spisovatele Roberta Tomese? Ten ve svém díle Panama in 1855 poměrně obsáhle popsal složení a přípravu onoho nejdelikátnějšího nápoje na světě. Pro jeho přípravu doporučoval krystalicky čistý led, cukr, bitters a šampaňské značky Mumm. Takový správný drink totiž posléze víří, syčí, pění a nejlépe uhasí žízeň člověka.
Třebaže 18. století bylo stoletím formování šampaňského vína a prvních velkých domů, kdy se kupříkladu v roce 1735 oficiálně zavedla silnostěnná láhev, kterou královský dekret doplňoval o další specifikaci v podobě korkové zátky a její fixace kovovými drátky, bylo to až 19. století, v němž došlo ke zdokonalení technik umožňujících spolehlivé ovládnutí šumivého vína.
Víte, jaký je rozdíl mezi šumivým a perlivým vínem? Ačkoli oba druhy představují vína s obsahem oxidu uhličitého, způsob jejich výroby je odlišný. Perlivé víno, které se vyznačuje menším a kratším perlením, se totiž vyrábí sycením vína oxidem uhličitým. Oproti tomu šumivá vína obsahují oxid uhličitý, jenž v nich vznikl přirozenou cestou skrze prvotní nebo druhotné kvašení čerstvých vinných hroznů, hroznového moštu nebo vína, kdy se cukr a oxid uhličitý mění na alkohol a oxid uhličitý, čehož se v posledním případě dosahuje uzavřením vína do lahve.
Zatímco ťukání s nápoji má spojitost se starověkou tendencí podávat nepřátelům jed v nápojích a vzešlo z opatrnosti, přípitky měly nejpozději od středověku pevně dané místo v pijácké kultuře. Tento obřad byl většinou jasně hierarchicky vymezen a často vedl ke značnému množství konfliktů, jelikož se objevovala témata jako nevěrné ženy, peníze, dobrý původ atd. V současnosti však přípitky nabývají spíše slavnostního pojetí, namísto aby sloužily jako prostředek pro vyřizování účtů. V minimálně 95 % případů tak při svátečních událostech přichází ke slovu „bublinky“.
Z hlediska variací na slavný koktejl Soyer au Champagne bychom mohli uvažovat nad jeho podobností s koktejlem Sgroppino, jehož historie až do 16. století, kdy si v italských Benátkách oblíbili kombinaci nasládlého citrónového sorbetu a vinné pálenky, k nimž následně přibylo ještě prosecco. Onen drink, odvozený z italského slovesa sgropàre, které doslova znamená „rozvázat malý uzel“, čímž odkazuje na pokroucený žaludek po velkém jídle, však nelze považovat za plnohodnotnou variaci. Soyer au Champagne totiž vyniká sametově jemnou, krémovou chutí vanilkové zmrzliny, maraschina, pomerančového likéru a koňaku podtrženou šampaňským.
To i mnoho dalšího se dozvíte, když přijdete 10.12.2024 k nám!
A hlavně také budete mít možnost ochutnat některé z koktejlů za podpory značek: Miloš Danihelka a Terroir Champagne.
Tomáš a Alcron Bar team přivítají hosty vždy ve dvou vlnách. První od 17:00 a druhé od 19:00, kdy se hosté mohou připojit kdykoliv.
Všichni, kteří chtějí prozkoumat tajemství světa koktejlů a barové kultury jsou srdečně zváni a navíc tato jedinečná událost je otevřená všem ZDARMA! A to je důvod, proč byste si opravdu neměli nechat tuto událost ujít!
Zúčastníte se šesti z dvanácti tematických večerů? Stáváte se pak jedinečným členem skupiny „Friends of Alcron“ a těšte se na překvapení.
Pro více informací kontaktujte Alcron Bar na: alcron.bar@almanachotels.com nebo se podívejte na: BOOKS & BOOZE s Tomášem Mozrem | Alcron (alcronprague.cz)